Strijet dhe kujdesi kunder tyreNje nder armiqte me te “keqije”, per bukurine e lekures tone, jane strijet.

Strijet dhe kujdesi kunder tyreTe hetojme shkaqet e shfaqes se tyre, te mesojme ti evitojme dhe, ne rastet kur jane prezente, ti luftojme dhe …eleminojme!

Jo vetem celuliti, armik qe sezon pas sezoni kthehet dhe behet i dukshem (ose shpesh nuk iken kurre), bukurine e lekures tone e veshtiresojne edhe strijet. Shenja jo estetike qe derivojne nga humbja e elasticitetit te lekures, godasin kofshet, glutealet, gjoksin dhe barkun, ne rastet e dobesimit te forte apo si pasoje e shtatezanise.

Fjala kyc eshte ti parandalojme, te bejme levizjet tona me pare, duke bere ushtrime fizike dhe me trajtimet e duhura ne vendet ku ato shfaqen. Mjafton qe te impenjoheni pak per ti mundur ato, sepse lufta kunder strijeve, cdo minut qe kalon eshte i cmuar. Strijet jane atrofi dermo=epidermike, shfaqja e tyre ne lekure vjen si pasoje e prishjes se fibrave elastike te dermes.

Nese vendsni te viheni ne diete, bejeni ate ne menyre graduale dhe mos harroni te fusni ne rutinen tuaj ushtrimet fizike. Hapi me i rendesishem per te parandaluar strijet eshte hidratimi, nje krem i mire ushqyes ndihmone per te ruajtur elasticitetin e lekures.

Deshironi ti mbuloni sepse deshironi te vishni ate fustan te shkurter qe ju pelqen aq shume? Ekzistojne produkte make-up te menduar per te fshehur keto shenja ne menyre efikase.

Çfarë mendoni? Komentoni më poshtë...

Lajme të tjera...